menu
Tvůjlék.cz

Jak posílit imunitu? Základem je zdravý životní styl

S příchodem sychravých podzimních dnů, kdy se stále častěji setkáváme s kýchajícími a kašlajícími lidmi, ze všech stran slyšíme, že bychom měli zapracovat na posílení imunity.

Co to vlastně imunita je a jak je pro nás prospěšná? Slovo imunita označuje schopnost organismu bránit se proti patogenům - bakteriím a virům nebo jiným mikroorganismům. V praxi to znamená odolnost proti chorobám.

Obranyschopnost, náš ochranný štít

Boj s vetřelci si můžeme představit jako skutečnou válku, kde úkol zní jasně: chránit organismus před útoky zvenčí. Vše řídí velitel - imunitní systém. Ten velí třem základním obranným liniím.

První je obranná linie vnější. Jde především o neporušenou kůži a sliznice, které svou celistvostí brání vniknutí škodlivých mikroorganismů do vnitřního prostředí.

Druhá obranná linie je vnitřní. Imunitní systém dává povely bojovníkům - bílým krevním buňkám lymfocytům a antimikrobiálním bílkovinám, které mají za úkol zneškodnit útočníky, jimž se podařilo proniknout vnější bariérou. Druhá obranná linie se nazývá přirozená (nespecifická) imunita a zajišťuje zvládnutí počáteční fáze infekce.

Třetí obranná linie je tvořena specialisty - lymfocyty a protilátkami, které umí rozpoznat konkrétní patogen a zničit ho. Nazývá se také jako adaptivní imunita (získaná) a je aktivována v pozdější fázi infekce. K rozvoji adaptivní imunity dochází za 3 až 7 dní po vniknutí patogenu. Má schopnost si zapamatovat, jakým způsobem proti konkrétním patogenům bojovala a když se organismus s těmito patogeny v budoucnosti znovu setká, imunitní odpověď je rychlejší a silnější. Adaptivní imunita je zaměřena proti konkrétní nemoci. Lze ji získat proděláním choroby nebo očkováním.

Co na imunitu

Doplňky stravy na imunitu nakoupíte v naší online lékárněJak je vidět, imunitní systém našeho organismu funguje jako dobře organizovaná armáda a s většinou běžných nemocí je schopen si sám poradit. A jak posílit imunitu?

  • Zdravým způsobem života,
  • dostatečnou délkou spánku,
  • vyváženou stravou bohatou na ovoce a zeleninu,
  • otužováním a dostatkem pohybu.

Někdy je ale organismus oslaben např. chronickou nemocí nebo hektickým životním stylem, užíváním některých léků, stresem nebo kouřením a pak imunita nefunguje tak, jak má. Mezi příznaky oslabené imunity pak patří únava, pasivita, zvýšená nemocnost. Člověk zkrátka „chytí, co letí kolem“.

V takových případech je vhodné sáhnout po lécích nebo doplňcích stravy, které pomohou jednotlivým složkách imunitní armády fungovat lépe.

Jaké přípravky tedy můžeme na posílení imunity zvolit?

Vitamíny a minerály na imunitu

Vitamín C: neumíme si jej vytvořit a musíme ho tělu dodávat, ideálně v přírodní formě konzumací ovoce a zeleniny. Tepelnou úpravou se však množství vitamínu C snižuje. Při vyšší potřebě vitamínu C můžeme sáhnout po lécích nebo doplňcích stravy, které chybějící množství vitamínu C doplní.

Vitamíny skupiny B: mají široké spektrum účinků. Najdeme je v kvasnicích, mase a celozrnných obilninách nebo také v doplňcích stravy jako je B-komplex.

Vitamín E: ovlivňuje imunitu, má antioxidační účinky. Najdeme ho v rostlinných olejích nebo klíčcích a také v doplňcích stravy s obsahem vitamínu E.

Vitamín D: tvoří se v kůži působením slunečního záření, ale mnoho lidí ho má velmi málo. V potravinách se nachází v rybím tuku, játrech, mléce a vaječném žloutku. Ani tyto potraviny nebývají dostatečným zdrojem, proto je vhodné užívat doplňky stravy s vitamínem D.

Selen: obyvatelé České republiky ho mají nedostatek. Příčinou je deficit selenu v půdě. Pro podporu imunity je vhodné doplnit zásoby potravinovými doplňky s vysokou dostupností selenu.

Zinek: je velmi důležitý pro imunitní systém. Je vhodné ho kombinovat s vitamínem C.

Jak posílit imunitu

Probiotika

Probiotika jsou živé organismy, které mohou podpořit imunitu obnovením rovnováhy střevní mikroflóry. Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které žijí v trávicí soustavě. Některé hostiteli prospívají, některé mohou i škodit. Pokud se rovnováha mezi těmito dvěma skupinami poruší, bakterie, které byly neškodné, se mohou rozmnožit a způsobit problémy se zdravím. S probiotiky přijímáme prospěšné střevní bakterie, které rovnováhu ve střevě znovu nastolí. Vyskytují se v jogurtech, kysaných výrobcích a doplňcích stravy.

Bakteriální lyzáty

Jedná se o přípravky z usmrcených těl bakterií nebo jejich částí. Jsou používány k vyvolání léčebného nebo preventivního účinku proti bakteriálním infekcím. Svou přítomností v organismu způsobí zvýšenou produkci nespecifických složek imunity. Protože jsou usmrcené, jsou přípravky z nich zcela bezpečné. Používají se při častém onemocnění infekcemi dýchacích cest, močových cest nebo kůže.

Glukany

Glukany jsou polysacharidy, které můžeme izolovat z kvasinek (pivovarské nebo pekařské kvasnice), léčivých hub nebo mořských řas. Tyto polysacharidy podporují tvorbu makrofágů-buněk imunitního systému, které mají na starost likvidaci patogenních vetřelců. Jsou dostupné ve formě potravinových doplňků. Mohou se užívat preventivně nebo až po vypuknutí onemocnění. Léčivé houby jako hlíva ústřičná a reishi obsahují kromě glukanů také terpenoidy, které rovněž zabíjejí bakterie a viry. Jsou též i takzvanými adaptogeny, což znamená, že pomáhají organismu adaptovat se na stres a tím také posilují obranyschopnost.

Rostlinné přípravky pro posílení imunity přírodní cestou

Přípravky z echinacey: Echinacea purpurea (třapatka nachová) je hojně využívanou bylinou v přírodním léčitelství. Nejvíce aktivních látek se nachází v kořeni, z nějž se získávají extrakcí. Jsou dostupné ve formě kapek nebo tablet.

Přípravky z rakytníku: Plod rakytníku obsahuje vysoké množství přírodního vitamínu C a další přírodní látky. Podporuje imunitu a zažívání. Pomáhá udržovat zdravou pokožku. Nejlepším zdrojem je za studena lisovaný olej.

Echinacea Rakytník na imunitu

 

Wobenzym

Jedná se o léčivo s obsahem enzymů. Enzymy jsou látky, které řídí a urychlují biochemické děje v organismu. Mohou zvýšit aktivitu antimikrobních buněk. Nebojují přímo proti původcům onemocnění, ale podporuje imunitu, aby se organismus s nemocí co nejlépe vypořádal sám.

Kolostrum

Kolostrum neboli mlezivo. Je to prvotní mléko savců produkované těsně po porodu. Zajišťuje u mláďat nespecifickou imunitu. Obsahuje množství minerálů, vitamínů, dále protilátky proti virům a bakteriím a laktoferin, který se podílí na zabezpečení imunity a na zmírnění zánětu. Pro výrobu potravinových doplňků se požívá kolostrum kravské nebo kozí.

Homeopatika

Homeopatie je metoda založená na principu podobnosti. To znamená, že látka, která nemoc vyvolá ji ve velmi nízkých dávkách také vyléčí. Základním homeopatickým přípravkem na zvýšení imunity je Oscillococcinum. Je vhodné ho podávat preventivně - jedna tuba jedenkrát týdně v období podzimu i zimy. Výhodou je, že tento přípravek mohou užívat všichni od malých dětí po seniory. Je proto vhodný i pro posílení imunity u dětí.

 

I když se zdá, že přípravků na zvýšení imunity je mnoho, stále platí, že imunita úzce souvisí s životním stylem. Představa, že pokud se „nadopujeme“ potravinovými doplňky, můžeme pokračovat ve špatných návycích bez následků, je mylná. Základem pevné imunity je vyvážený jídelníček, pohyb na čerstvém vzduch a dostatek spánku. Pak si i podzim a zimu můžete užít bez obtěžujícího kašle a rýmy.


Kontaktní formulář
Související články

Podpora imunity

7. 12. 2018   Imunitní systém je složitý mechanismus, který tvoří propojené činnosti různých obranných buněk (leukocyty, lymfocyty, makrofágy, neutrofily a další),...

Podpora imunity

Jak na bolest v krku (nejen) v zimním období

14. 11. 2019   Podzimní počasí bývá jako na houpačce. Pokud vykoukne sluníčko, užijeme si ještě trochu jeho teplých paprsků, většinou ho ale vystřídají mlhy,...

Jak na bolest v krku (nejen) v zimním období

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace