menu
Tvůjlék.cz

Jak na bolest v krku (nejen) v zimním období

Podzimní počasí bývá jako na houpačce. Pokud vykoukne sluníčko, užijeme si ještě trochu jeho teplých paprsků, většinou ho ale vystřídají mlhy, déšť a chladná rána. V tak rozmarném počasí je těžké se vhodně obléknout a pravděpodobnost, že nastydneme, je značná. Prvním příznakem, že na nás něco leze je bolest v krku. Je to velmi nepříjemný pocit bolesti při polykání, suchosti v krku, škrábání, pálení. Někdy se přidá i chrapot a bolest při mluvení nebo bodavá bolest vystřelující do uší.

Bolest v krku dokáže nepříjemně potrápit 

Bolest v krku sama o sobě není nemoc. Jedná se o doprovodný příznak spojený s infekčním onemocněním horních dýchacích cest. Nejčastější příčinou bolesti v krku je zánět způsobený viry, bakteriemi nebo kvasinkami. Základními příznaky zánětu jsou zarudnutí, otok a bolest, někdy zvýšená teplota. A jak na bolest v krku? V první řadě je potřeba zánět potlačit.

  • Zánět v krku nejčastěji vyvolávají viry. Nekomplikovaná viróza má mírnější průběh, teplota je maximálně mírně zvýšená, často s bolestí v krku nastupuje i rýma a kašel. Tuto infekci můžeme léčit sami pomocí volně prodejných přípravků z lékárny.
  • Naproti tomu bolest v krku při angíně je způsobená bakteriemi. Projevuje se vyššími teplotami, velkou bolestí v krku, která znesnadňuje polykání, a zduřením mízních uzlin. Na sliznici dutiny ústní mohou být viditelné bílé povlaky a na mandlích čepy. Léčba bakteriální infekce patří do rukou lékaře, který zváží nasazení antibiotik. Volně prodejné přípravky v tomto případě mohou mít jen podpůrnou funkci.  

Většina volně prodejných léků na bolest v krku obsahuje účinné látky, které ničí škodlivé mikroorganismy, některé i tiší bolest. V dnešní době je v lékárnách dostupné opravdu velké množství přípravků, určených na léčbu bolesti v krku. Je možné si vybrat z několika různých lékových forem. Na trhu jsou pastilky na bolest v krku, spreje na bolest v krku či kloktadla.

 

Co na bolest v krkuCo pomáhá na bolest v krku

Všechny přípravky mají primárně antivirové a antibakteriální účinky. Některé obsahují také anestetikum, látku, která znecitlivuje a tiší bolet. Další obsahují protizánětlivou látku, která působí proti otoku sliznice a zároveň proti bolesti. 

V případě pastilek na bolest v krku je důležité si uvědomit, že se jedná o lék a ne o bonbon. Z toho důvodu je nutné dodržet předepsaný způsob dávkování, intervaly mezi užitím a určitý čas po užití přípravku nejíst a nepít. Při použití spreje na bolest v krku je třeba správně aplikovat předepsaný počet vstřiků na jednu i druhou stranu krku, sprej nevdechovat.

Při bolesti v krku vzniklé podrážděním a chrapotem je také možné doplnit léčbu přípravky s obsahem rostlinných extraktů, např. ze šalvěje nebo islandského lišejníku. Na trhu jsou i homeopatika, která lze použít při bolesti v krku.

Pokud bolest v krku trvá delší dobu, je nutné navštívit lékaře pro vyloučení jiné diagnózy.

V našem e-shopu si na bolest v krku můžete vybrat:

Dále je vhodné doplnit léčbu dalšími přípravky na posílení imunity, jako jsou např. Bactoral pastilky, Preventan pastilky, Imunoglukan kapsle, Betaglukan Imu kapsle, přípravky s hlívou ústřičnou nebo kolostrem, přípravky se zinkem a vitamínem C popř. vitamínem D a v neposlední řadě je třeba dbát na vyváženou stravu s dostatečným příjmem ovoce a zeleniny.


Kontaktní formulář
Související články

Podpora imunity

7. 12. 2018   Imunitní systém je složitý mechanismus, který tvoří propojené činnosti různých obranných buněk (leukocyty, lymfocyty, makrofágy, neutrofily a další),...

Podpora imunity

Jak posílit imunitu? Základem je zdravý životní styl

22. 12. 2019   S příchodem sychravých podzimních dnů, kdy se stále častěji setkáváme s kýchajícími a kašlajícími lidmi, ze všech stran slyšíme, že bychom měli...

Jak posílit imunitu? Základem je zdravý životní styl

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace